Pohyb má pro lidské tělo mnoho pozitivních přínosů. Je zřejmé, že s posunem společnosti směrem ke znalostem a nárůstem pracovních pozic založených na znalostech lidé přichází o jinak přirozenou možnost pohybu. Jinými slovy je ve společnosti stále běžnější sedavé zaměstnání, což bohužel přispívá i k rozvoji tzv. civilizačních chorob. Pravidelný pohyb je totiž velice dobrou prevencí mnoha onemocnění.

Aerobní aktivity pomáhají udržet lidské tělo zdravé

Pohybové aktivity do těla uvolňují endorfiny, hormony, které způsobují, že máme dobrou náladu. Lze tedy říci, že díky pravidelnému pohybu můžeme předcházet depresím a špatným náladám. Je také prokázáno, že pohybovými aktivitami se zvyšuje míra soustředěnosti. Nikoho asi nepřekvapí, že při sportu se zvyšuje intenzita dýchání, což vede k vyšší míře kyslíku v krevním oběhu. Kyslík je důležitý, protože v lidském těle roznáší živiny. Pravidelný pohyb navíc pomáhá jako prevence onemocnění hemeroidy, které bývají nejčastěji způsobeny sedavým životním stylem převážně u lidí v produktivním věku.

Není tedy potřeba, aby člověk sportoval na vrcholové úrovni. Ne každému je to geneticky umožněno a ne každý má ve svém životě dostatek času, který by mohl věnovat sportovním aktivitám. Stačí však, když si jednou za den uděláme delší procházku, místo výtahu to vezmeme po schodech a pro přepravu volíme spíše MHD než auto. Americká asociace pro vysokoškolskou medicínu a sport (2007) doporučuje provádět aerobní aktivity alespoň 30 minut denně, pět dní v týdnu. Tato studie mj. doporučuje také silový tréninky (zvedání vah) pro podporu a rozvoje svalových tkání. Doporučuje provádět 8-12 posilovacích cviků v alespoň dvou dnech za týden (tyto dny však nemají následovat ihned po sobě) a při každém cviku provádět 8-12 opakování. Dodržování doporučených postupů tak zabrání tloustnutí a pomůže udržet zdravou úroveň energie a u mužů i normální úroveň testosteronu, která s přibývajícím věkem klesá.

Zdroje:

Physical Activity and Public Health: Updated Recommendation for Adults From the American College of Sports Medicine and the American Heart Association. (2007). Circulation, 116(9), 1081–1093. doi:10.1161/circulationaha.107.185649 

Hemeroidy a hemoroidy – příznaky, léčba, prevence, příčiny. (n.d.). Retrieved from http://hemeroidy-hemoroidy.cz/